Logisztika
     Spedició, Fuvarozás
     eTudakozók
     Térszerkezet
     Kapcsolódó területek
     Közlekedés
     Információs társadal.
     Vállalat
     Minőségbiztosítás
     EU
     Egyéb

Adó az offshore cégekre

Kapcsolódó oldal:
  


19 százalékos adó az offshore cégekre!

Forrásadó bevezetésére kell számítani az offshore területekre irányuló kifizetések esetében.

Szakemberek 5 és 20 százalék között bármekkora közteher-szintet elképzelhetőnek tartanak, pénzügyi körökből pedig egy 19 százalékos adókulcsot neveztek valószínűnek. A magyar kormány emellett valószínűleg úgy is elejét venné az idehaza fizetendő adó minimalizálásának, hogy a jövőben az adóhivatal vizsgálná: valós gazdasági esemény húzódik-e meg az alacsony adókkal kecsegtető államban történő cégalapítás mögött.

Becslések szerint évente mintegy 1000-1500 offshore céget alapítanak Magyarországon, az ellenőrzéseket azonban a pontos adatok hiányán túl az is nehezíti, hogy erre a területre szakodosott ellenőrzési osztály nincs az Adó és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatalnál (APEH).

Bár a részletes jogszabály-javaslatok valószínűleg csak ma látnak napvilágot, szakemberek szerint szóba kerülhet az off-shore államokat diszkriminálni hivatott "feketelista" kibővítése is. Ebben a magyar kormány támaszkodhat az OECD április 2-i jelentésére is, a szervezet ugyanis a hónap elején vette sorra az úgynevezett Nemzetközi Adózási Standarteknek megfelelni szándékozó, valamint az ettől vonakodó országokat.

E besorolás szerint az utóbbi kör már csupán négy országot - Costa Ricát, Malajziát, a Fülöp Szigeteket, valamint Uruguay-t - ölel fel, vagyis időközben a korábbi besorolások szerint még együtt nem működőnek minősülő három európai ország, Andorra, Lichtenstein és Monaco is vállalta az adatszolgáltatási kötelezettséget adózási kérdésekben - mutat rá Gerendy Zoltán. (VG)
2009.04.27.