Egyéb

Olimpiai aranyérem a kajak férfi K-2 1000 és női K-4 500 döntőben

Kapcsolódó oldal:

A Dombi, Kökény páros K-2 1000 méteren és a a női négyes Szabó Gabriella, Kozák Danuta, Kovács Katalin és Fazekas Krisztina a K-4 500 méteren aranyérmes.

A Dombi, Kökény páros 1000 méteren fantasztikus versenyzéssel nyert a portugálok előtt. A befutó annyira szoros volt, hogy a célba érkezés után maguk sem tudták, hogy megvan-e az aranyérem.

"Én bíztam benne, hogy nyertünk, mert láttam, hogy mögöttem a Roli hamarabb jött be, mint a portugál hajóban a második srác. De nehéz volt látni, mert nagyon gyorsan mentünk és nagyon szoros volt" - nyilatkozott a hajóból kiszállva Dombi Rudolf.

Dombi, Kökény páros K-2 1000

"Tudtuk, hogy jönni fognak, tudtuk, hogy nagyon erősek, de bíztam benne, hogy mi is erősek vagyunk, sőt, tudtam, hogy Roli révén erősek vagyunk." Kökény Roland, akárcsak társa, érezte, hogy győztek, biztos azonban nem volt benne:

"Éreztem, de nagyon necces volt, biztosat nem tudtam volna mondani abban a pillanatban. Nagyon úgy mentünk, ahogy elterveztük, tartottuk magunkat az előre lefektetett dolgokhoz. Megcsináltuk, amit begyakoroltunk, meg amit tudunk is – mondták a friss olimpiai bajnokok az MTI-nek.

Dombi Rudolfnak és Kökény Rolandnak Vaskuti István, a magyar és a nemzetközi szövetség alelnöke adta át a virágokat. Magyarország korábban még sosem nyert olimpiai aranyérmet férfi K-2 1000 méteren.

Dombiékhoz hasonlóan fantasztikusan versenyzett a női négyes is. Szabó Gabriellánk, Kozák Danutának, Kovács Katalinnak és Fazekas Krisztinának köszönhetően húsz év elteltével nyert ismét Magyarország aranyérmet női K-4 500 méteren.

Szabó Gabriella, Kozák Danuta, Kovács Katalin és Fazekas Krisztina a K-4 500

Pedig a zágrábi Európa-bajnokságon szerzett bronzérem után sokan féltették a lányokat. A döntőben remekül rajtolt a magyar négyes és az Eb-második fehéroroszokkal, valamint a németekkel együtt érkezett a táv feléhez. Aztán 200 méterrel a cél előtt már tisztán a magyarok vezettek, a riválisok megpróbáltak velük tartani, de ők méterről méterre növelték előnyüket és simán győztek.

"Hihetetlenül boldog vagyok, csodálatos érzés elsőként áthaladni a célvonalon - mondta Kovács a döntőt követően. - Nagyon készültünk erre, sikerült három olimpiai ezüst után aranyat nyerni négyesben."

Sajnos a címvédőként induló Vajda Attila lemaradt a dobogóról és hatodik lett C-1 1000 méteren. Attila nem kezdett jól a döntőben, beragadt a rajtnál, majd féltávnál csak a nyolcadik helyen haladt, miközben az élen Menkov, Brendel és Goubel nagyon elment a többiektől. Négyszáz méterrel a cél előtt Vajda megpróbálta megnyitni a hosszú hajrát, de a hajója csak nem akart megindulni, Brendel nyert Cal és Oldershaw előtt, a magyar kenus hatodik lett.

"Természetesen jobb eredményre számítottam, de úgy érzem, kihoztam magamból a maximumot, mindent megtettem - nyilatkozott Vajda. - Azért jöttem ide, hogy kihajtsam magam, mindent megpróbáltam, indítottam, de gyorsabbak voltak a többiek. Ilyen a sport, egyszer fenn, egyszer lenn. Most van újra négy évem. Változnak az idők, ez a mezőny nyolc éve, de négy éve sem volt ilyen, nagyon összesűrűsödött. Aki bekerült a döntőbe, azok közül bárki nyerhetett.” (logsped)